Malzeme Onay Süreci

 Arçelik A.Ş.,  malzeme ve proses doğrulaması amacıyla, tedarikçiden numune talep eder. Numunelerin nitelik ve nicelikleri,  malzemeye göre farklılık göstermekte olup;  Ürün İşletmeleri tarafından belirlenir. Tedarikçi, numuneleri göndermeden önce uygun ölçme ve muayeneler ile numuneleri doğrulamalıdır.

Tedarikçi, doğrulama kayıtlarını da numuneler ile birlikte Arçelik A.Ş.’yegöndermelidir. Arçelik A.Ş., numune talebi sırasında malzeme, proses ve kontrollerine yönelik detay kayıtları yazılı olarak talep edebilir.

Tedarikçi, numuneleri “NUMUNE” tanımı ile işaretli olarak sevk etmelidir. Birden fazla kalıp veya kalıp gözü ile üretimin gerçekleştiği durumlarda, tedarikçi, her kalıp veya kalıp gözünden eş değer sayıda numune göndermeli ve numune üzerinde ait olunan kalıp veya kalıp gözünü belirtmelidir.

Arçelik A.Ş.numune onay işlemi sonrasında “ONAY” veya “RET” kararını tedarikçiye bildirir. Seri üretime geçiş onayı “ilk numune kabul süreci” sonrasında verilir. Arçelik, seri üretim onayı öncesi deneme partisi talep edebilir.

Tedarikçiler, Arçelik A.Ş.şartlarını etkileyen  tasarım, hammadde/malzeme ve proses değişiklikleri gibi  her türlü ürün gerçekleştirme değişikliklerini Arçelik'e bildirmekle yükümlüdür ve  Arçelik'in talebi ile malzeme onay süreci yeniden başlatılabilir.

Arçelik Ürün İşletmeleri tarafından tedarik kapsamındaki malzemenin onaylanmaması durumunda seri alım gerçekleşmez.
 

İÇERİKLER