Şölen Tadında Bir Festival: Arçelik Gastro İstanbul

Arçelik Gastro İstanbul, Arçelik’in ana sponsorluğunda, Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmeleri Derneği (TURYİD), Dream Design Factory (DDF) işbirliğiyle ve Türk Mutfağı Derneği (TMD)’nin içerik ortaklığıyla ile 7 – 12 Mayıs 2013 tarihleri arasında ilk kez düzenlenecek.

Türkiyenin en kapsamlı yemek festivali “Arçelik Gastro İstanbul“, TURYİD’in bünyesinde bulunan yaklaşık 300 restoran ve gece kulübünün katılımıyla, İstanbul’un en iyi kalite yiyecek ve içecek çeşitliliğini ve eğlencesini şenlik tadında sunmak amacıyla gerçekleşecek. Arçelik Gastro İstanbul’da; şehrin popüler restoranları, mekanlarında sundukları özel menüleri ve festival alanında açacakları lezzet standlarıyla damak tadını şehre yayarken, mutfakların kahramanları, ünlü şefler, yöresel tatların büyük ustaları ve sokak lezzetlerinin başarılı temsilcileri, yerli üreticiler, tedarikçiler, uzmanlar ve gurmeler de bir araya gelecek.

Gurme lezzetlerin meraklıları ve “kendi mutfağımın şefiyim” diyenler için profesyonel mutfak deneyimini eve taşıyan Arçelik, gastronomi alanında Türkiye’nin bu en büyük kent festivaline destek vererek tüm yeme-içme tutkunlarını mutfağında biraraya getirecek. Arçelik 100 m2’lik çadırında iki mutfağıyla ziyaretçilerle buluşacak. Mutfaklardan birinde şefler ile çeşitli yemek şovları yapılacak diğerinde ise çocuklara yönelik etkinlikler düzenlenecek. Ünlü şef Refika Birgül de pişirme atölyeleri ile Arçelik mutfaklarında yer alacak.

Pişirme platformunda gerek ürünleri, gerekse işbirlikleri ile yer alan Arçelik, festival boyunca Türkiye’nin mucize lezzetlerini, farklı yemek kültürlerini etkinlikleriyle tanıtacak ve tüketicilerine yenilikçi ürünleri deneyimleme imkanı verecek.

Arçelik A.Ş. Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tülin Karabük; Arçelik markasının festival ana sponsorluğu ile ilgili olarak: “Yeme-içme sektörü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yükselen bir trend. Biz de Arçelik olarak hem ürünlerimizle, hem de sponsorluklarımızla bu trendin farklı alanlarında ilklere imza atıyoruz. Türkiye merkezli bir dünya şirketi olarak Türk mutfak kültürünün yaşatılmasını ve yaygınlaşmasını da çok önemsiyoruz. Bu festivalin bizim için özel olmasının bir sebebi de bu kapsamda yapılan ilk festival olması, bir yenilik olması. Türkiye’nin en sevilen, en çok tercih edilen ve en yenilikçi markası Arçelik olarak bu festivale ana sponsor olmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duymaktayız. Yeme-içme kültürüne ilgi duyan ya da sadece bu renkli ortamı yaşamak isteyen herkesi bu festivale davet ediyorum.” dedi.

Arçelik Gastro İstanbul’da Neler Olacak?

Arçelik Gastro İstanbul kapsamında, 9-12 Mayıs tarihleri arasında KüçükÇiftlik Park’ta kurulacak festival alanında katılımcı restoranlar lezzet standlarında festivale özel menüler sunacak. Gün boyu şölen havasında piknikler, davetler, sunumlar yapılacak, mutfak sırları ortaya çıkarılacak. Klasik tatlar hatırlanıp, yeni lezzetler festival konuklarıyla paylaşılacak.

Dünyadaki yeme-içme festivallerinden farklı olarak, şehrin en iyi restoran ve mekanların katılımıyla gerçekleşecek Arçelik Gastro İstanbul, yalnızca etkinlik alanıyla sınırlı kalmayıp, tüm şehre yayılacak. TURYİD üyesi restoranlar, 7-12 Mayıs tarihleri arasında festival heyecanını mekanlarına taşıyacak. Her restoran kendi özel lezzetlerini öne çıkaran bir tadım menüsü hazırlayacak ve festivale özel fiyatlarla yemekseverlere sunacak. Türk Mutfağı Derneği (TMD), festival alanında kuracağı etkinlik çadırı ile festivalin akademik ve kültürel içeriğini üstlenecek. Festival boyunca TMD etkinlik alanında uzman konuk, akademisyenler ve usta şeflerin liderliğinde söyleyişi, panel ve demonstrasyonlar düzenlenerek Türk ve dünya mutfağı tartışılacak.

Türkiye’nin gece hayatı ve eğlence kültürüne yön veren şehrin en önemli mekanları, müzisyenleri, DJ’leri de festival süresince özel partilerle İstanbul’un yeme – içme ve eğlence sahnesini Küçükçiftlik Park’a taşıyacak.

Çeşitli şehir aktiviteleriyle Maçka’daki Küçükçiftlik Park’ta kurulacak dev festival çadırında düzenlenecek Arçelik Gastro İstanbul ile, tüm şehir yemek ve eğlence etrafında bir araya gelecek.

İÇERİKLER