Entelektüel Sermayemiz

En önemli sermayesini sahip olduğu insan kaynağı olarak gören Arçelik A.Ş., 7 ayrı Ar-Ge Merkezinde çalışmakta olan araştırmacıları ile geliştirdiği yeni buluşlarını patentler ile korumaktadır Gerçekleştirdiği patent başvuruları, bu alanda Türkiye'nin açık ara lider pozisyonunda bulunan Şirketimizin yenilikçiliğine ait en önemli göstergelerinden biridir.

Buluşlarını patent başvuruları ile koruyan Arçelik A.Ş. halen, Türkiye'den Dünya Fikri Haklar Örgütü'ne yapılan uluslararası patent başvurularının üçte birinden fazlasına sahiptir.  Yine bu patent başvuruları ile Dünya Fikri Haklar Örgütü'nün yayınladığı "ilk 500 firma" listesinde 95. sırada yer alarak uzun yıllardır üst üste bu listeye giren tek Türk şirketi olmaya devam etmektedir. Avrupa Patent Enstitüsü (EPO) 2011 Yıllık Raporuna göre, EPO tarafından tescil edilen Türk başvurularının yarısı Arçelik A.Ş.’ye aittir. Arçelik A.Ş., her yıl 150 civarında patent başvurusunda bulunmaktadır ve son 5 yılda ülkemizde üretilen patentlerin %10’u Arçelik’e aittir. 

Arçelik A.Ş.; Türk Patent Enstitüsü tarafından verilen

  • Patent Ligi Şampiyonu - En çok Patent Başvurusu Yapan Firma
  • Patent Ligi Şampiyonu - En çok Patent Tescili Alan Firma
  • Patent Altın Ödülü - En Çok Uluslararası Patent Başvurusu Yapan Firma

gibi çok sayıda ödülün de sahibi olmuştur.  

Wipo patent ilk 500 firma listesi

 

Şirketimiz, yenilikçi fikir ve uygulamalara verdiği önemin bir başka uzantısı olarak, 1999 yılından bugüne her yıl düzenli olarak kutlanan "Buluş Günü" kapsamında buluşçularını ödüllendirmektedir.

 

Buluş günü toplu fotoğraf

 

İÇERİKLER