İşbirlikleri

Arçelik A.Ş. Ar-Ge ve inovasyon alanlarındaki öncü konumunu daha da güçlendirmek adına, kamu, akademi ve özel sektör kuruluşlarıyla global ölçekte teknoloji geliştirmeye yönelik farklı işbirlikleri gerçekleştirmektedir.

Arçelik A.Ş. yurtdışındaki Ar-Ge işbirliği ağını kuvvetlendirmeye yönelik çalışmalarına devam etmiştir. Tayvan’daki Ar-Ge ofisimizin faaliyetlerinin bir parçası olarak ITRI ( Industrial Technology Research Institute of Taiwan) ile yakın bir işbirliği içinde başlatılmış olan projeler devam etmektedir. İngiltere’de Cambridge Science Park’ta kurulmuş olan Ar-Ge Merkezi, yazılım tasarımı, yenilikçi malzeme teknolojileri, ileri üretim teknolojileri öncelikli olmak üzere beyaz eşya alanında yenilikçi ürünlerin geliştirilmesini sağlayacak konularda çalışmalarına başlamıştır. Imperial College London ve Cambridge Üniversitesi’nin de yer aldığı 2 proje başvurusu İngiltere’nin Innovate-UK fonları tarafından desteklenmeye hak kazanmıştır. Arçelik A.Ş. Cambridge Üniversitesi’nin Stratejik Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi (STIM) Konsorsiyumu’nuna da üye olarak, Cambridge, Oxford, Imperial College gibi İngiltere’nin saygın üniversiteleri ile başlatmış olduğu işbirlikleri ağını güçlendirmektedir. Yurtdışındaki Ar-Ge ağına yeni bir halka katmaya yönelik olarak ABD’de Boston bölgesinde Ar-Ge ofisi açılmasına yönelik çalışmalar son aşamasına gelmiştir.

Ufuk 2020 (Horizon 2020) programında devam eden 11 projesiyle Türkiye’de özel sektörde en fazla projeye sahip şirket konumunda olan Arçelik A.Ş., bu program kapsamında nanoteknoloji, yenilikçi malzeme teknolojileri, ev eğlence sistemleri, geleceğin fabrikaları, geleceğin interneti; soğuk gıda zinciri; lojistik gibi çok farklı alanlarda yürütülen projelerde -Türkiye de dahil olmak üzere 20’den fazla ülkeden 450’nin üzerinde üniversite, araştırma enstitüsü ve firma ile beraber çalışmalarını sürdürmektedir.

Geleceği şekillendirecek nesnelerin interneti (internet of things) alanında da çalışmalar yürüten Arçelik A.Ş., bu kapsamda farklı sektörlerden milyarlarca cihazın, servisin ve uygulamanın birlikte güvenli bir şekilde çalışabilirliğini kendilerine amaç edinmiş dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin oluşturduğu ve 300’den fazla üye sayısına sahip OCF (the Open Communication Foundation) birliğinin Diamond Member üyeleri arasında yer almaktadır.

ABD’nin önde gelen üniversitelerinden MIT (Massachusetts Institute of Technology) bünyesindeki MIT Media Lab işbirliği ile antidisipliner, insan odaklı, radikal inovasyona yönelik fark yaratacak ürünlere yönelik projeler tetiklenmiştir, çalışmalar devam etmektedir.

Arçelik Ar-Ge danışma kurulu çalıştayında ABD, İngiltere, Almanya, G.Kore, Tayvan ve Türkiye’den kendi alanlarında dünyaca tanınan 15 akademisyen ve girişimci yer almıştır.

Akıllı TV platformlarını zenginleştirmek üzere geniş içerik altyapısı, uygulama ve internet hizmetlerine sahip Android işletim sisteminin destekleneceği Android TV geliştirme çalışmalarında Google firması ile işbirliği yapılarak Türkiye’nin ilk Android TV’si tasarlanarak üretime hazır hale getirilmiş ve pazara sunulmuştur. Bu üründe Google Video, Google Music, Google Game ve Google Play uygulamaları TV’lerimizde ilk defa desteklenmiş olup ürün 4K UHD desteği ile birlikte kullanıcıların beğenisine sunulmuştur.

Arçelik A.Ş. Türk sanayisi açısından üniversite işbirlikleri mekanizmalarında bir rol model oluşturmuş, üniversite-sanayi işbirliği konusunda yıllar içerisinde geliştirdiği farklı ve öncü işbirliği stratejileriyle ilk kurulduğu yıllardan itibaren üniversite-işbirliği’ne büyük önem vermiş, işbirliği kültürünü tüm çalışanlarına yaymayı başarmış yirmibeş yılı aşkın bir süredir kesintisiz ve başarıyla sürdürmüştür.

2015 yılında Koç Üniversitesi ve Arçelik A.Ş. ortaklığı ile kurulan Koç Üniversitesi – Arçelik Yaratıcı Endüstriler Uygulama ve Araştırma Merkezi (KUAR) ile kavram geliştirme, fizibilite çalışmaları ve teknoloji transferi konularında üniversitenin diğer birimlerini de içerecek şekilde işbirliği içinde çalışılmaktadır. KUAR işbirliği ile gerçekleştirilen çalışmalardan öne çıkanlar arasında Sanal Kullanıcı Deneyimi - Ev İçi Mekânsal Sanal Gerçeklik (SAR) kullanımına yönelik kullanıcı deneyimi araştırması ve yeni uygulamalar geliştirilmesi, TÜBİTAK 3501 Kariyer Gelişimi Programı’na başvuru yapılan Tüketici Talebi Yüksek Bağlanabilir Ev Ürünlerinin Tasarımında Kullanılacak Çevrim-içi Bir Tasarım Kılavuzu İçin Bir Kullanıcı Kabulü Modeli ve Ölçeğinin Elde Edilmesi ve TÜBİTAK 1005 programına başvuru yapılan 2 EL-DOKUN Jestleri ve Algılayıcı Kontrol Cihazı projeleri yer almaktadır.

İÇERİKLER