Teknoloji ve Yenilikçilik

Arçelik A.Ş, sektöründe sürekli fark yaratan, ürünleri ve sahip olduğu teknolojilerle liderliğini global arenaya taşıyan başarılı iş sonuçları elde etmiştir. Şirketin bu başarılarının arkasında en önemli paylardan birine sahip olan Arçelik Ar-Ge 25 yılı aşkın süredir hem ulusal hem de uluslararası arenada birçok başarıya imza atmıştır.

Arçelik geçmiş yıllarda olduğu gibi Türkiye’de patent konusunda liderliğini devam ettirirken, Dünya Fikri Haklar Örgütü (WIPO)’nun yayınladığı en çok uluslararası patent başvurusu yapan firmalar listesinde 74. Sıraya çıkarak sektörlerinde lider birçok uluslararası firmanın önünde yer almıştır.

Arçelik A.Ş. 5746 no’lu Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin desteklenmesine ilişkin kanun kapsamında Ar-Ge Merkezi olarak tescil edilmiş 10 Ar-Ge ve Tasarım Merkeziyle Türkiye’de lider konumunu sürdürmüştür. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın tüm Türkiye genelinde Ar-Ge Merkezleri için birçok parametrenin göz önüne alınması suretiyle yapılan performans değerlendirmesi sonucunda Arçelik A.Ş. Türkiye’nin En Başarılı Ar-Ge Merkezi ödülüne layık olarak yaptığı başarılı çalışmaları taçlandırmıştır.

Uluslararası Ar-Ge ağını genişletme çabaları kapsamında Tayvan ve İngiltere’deki Ar-Ge ofislerinin yanısıra ABD’nin Boston bölgesinde de bir Ar-Ge ofisi açılmasına yönelik çalışmaları sürdürülmüştür. Yurtdışı Ar-Ge ofisleri ile Arçelik’in dünya çapındaki Ar-Ge ekosisteminin güçlendirilmesi, dünyanın önde gelen üniversitelerindeki yeteneklere erişilmesi ve dünyanın farklı bölgelerinde gelişmekte olan teknolojileri erken aşamada yakalayarak yenilikçi ürünlerin tasarlanmasındaki rekabetçi avantajın daha da arttırılması hedeflenmektedir.

Çalışanların hayallerinin peşinden koşmasını teşvik edecek, tasarım odaklı düşünme tekniğiyle (design thinking) yaratıcı ortak çalışma ortamı sağlayacak, ileri dijital prototipleme altyapısı ile fikirden ürüne geçiş ve pazara çıkış süresini kısaltmayı sağlayacak Arçelik Garage Çayırova Kampüsü içerisinde kurularak çalışmalara başlanmıştır.

Hızla gelişen, değişen dünyanın, sürekli yenilenen kurallarına uyum sağlama hedefiyle Ar-Ge ve üretim teknolojileri çalışanlarına yarının teknolojilerinin yetkinliklerini kazandıracak bir eğitim programı olan Teknik Akademi programına start verilmiştir. Günümüz dünyasının ihtiyaçları analiz edilerek çalışanların tüm iş hayatını kapsayacak bir yol haritası oluşturacak şekilde planlanan eğitimler Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden akademisyenler tarafından verilmeye başlanmıştır.

Arçelik A.Ş’nin “Dünya’ya Saygılı, Dünya’da Saygın” vizyonu doğrultusunda ürünlerin enerji, su tüketimi, ses gücü düzeyi gibi çevresel etkilerini azaltmaya yönelik yapılan çalışmalar Ar-Ge faaliyetleri arasında çok önemli bir paya sahip olmuştur. Arçelik A.Ş Ar-Ge çalışmalarının çıktısı olarak Türkiye'de ve Dünya pazarlarındaki kullanıcılarına bu anlamda En’leri ve İlk’leri sunmaya devam etmiş, rekabette en ön sıralarda yer almıştır.

Dünyanın hızla dijitalleşmesi sektörde değişim ve dönüşüm sürecini tetiklemiştir. Bu kapsamda tüm cihazların birbirleriyle haberleşebilmesine olanak veren ve tüketicilerin hayatını kolaylaştıran teknolojilerin geliştirilmesi, Arçelik A.Ş. Ar-Ge gündeminin üst sıralarında yer almaktadır. Akıllı ev teknolojilerine yönelik olarak, nesnelerin interneti kapsamında ilk Arçelik ürünleri HomeWhiz çatısı altında seri üretime alınmıştır. Sektörün en büyük fuar etkinliği olan IFA fuarındaki Grundig alanında, akıllı ev teması altında yeni nesil haberleşme gereksinimlerini karşılayan beyaz eşyalar, değişen yaşam stillerine uygun “HerbGarden™” (bitki yetiştirme), soğutmalı fırın gibi yeni konsept ürünler ve dış ekosistemlerle entegrasyon çözümleri sergilenmiştir.

Dijitalleşme ve nesnelerin interneti (IoT) kavramları üzerinde yürütülen Ar-Ge faaliyetleri kapsamında iletişim protokolleri, bulut güvenliği, veri analitiği, robotik, yapay zeka ve ilgili alanlardaki uzmanlıklarımızın arttırılması ve yaratılan katma değerin katlanarak yükseltilmesi için gerekli ekosistemlerin kurulumu için çalışmalara devam edilmiştir.

Arçelik A.Ş. şirket kültürünün ve iş yapış tarzının önemli ve ayrılmaz bir unsuru olan yenilikçilik, aynı zamanda şirketin global vizyonunu destekleyen sürdürülebilir karlı büyüme stratejisinin, marka ve müşteri odaklı iş modelinin de yapı taşlarından biridir. Tüm iş süreçlerinde yenilikçilik odaklı bir kültür ile hareket eden Arçelik A.Ş.’nin global pazarlardaki başarısının temelinde de bu unsur yatmaktadır. Dijital gelecek yatırımları için demografik, teknolojik ve çevresel gelişmeleri yakından izleyen Arçelik A.Ş. bu vizyonu doğrultusunda enerji ve su verimli, tasarımları ve kullanıcı ara yüzleriyle öne çıkan, sağlıklı yaşam tarzlarına hitap eden ve ses kaliteleriyle de üstün, hızlı ürünlere odaklanmaktadır.

Şirket ajandasında yenilikçiliğe öncelik veren Arçelik A.Ş. bünyesinde, yenilikçi fikirlerin sistematik olarak değerlendirileceği ve daha hızlı sonuçlandırılacağı ortamlar yaratılmaktadır. Şirket, kendi Ar-Ge kaynaklarının yanı sıra; üniversiteler ve araştırma kuruluşları ile yaptığı teknoloji geliştirme çalışmaları ve yoğun iş birlikleri sayesinde çok yönlü hareket edebilmekte ve daha hızlı sonuçlar almaktadır. Ayrıca, hem yurt içinde hem de yurt dışında inovasyon ile ilgili gerçekleştirilen pek çok önemli organizasyonda da varlık göstermektedir.

Arçelik A.Ş. yeni iş alanları ve iş modelleri ile ilgili çalışmalarını da arttırarak devam ettirmektedir. Perakende ve bankacılık sektöründeki yazılım ve teknoloji iş ortakları ile “Ekosistem” buluşmaları düzenlenmektedir. Bu kapsamda Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile beraber “Girişim Evi” faaliyetleri ortak bir boyuta taşınmıştır. Çalışmanın odağında Arçelik’in birlikte çözümler geliştirdiği, teknolojik katma değere sahip iş fikirleri temelinde kurulmuş şirketlerin uzun dönemli ve sağlıklı büyümeleri yer almaktadır. Böylelikle potansiyel iş ortakları arasındaki güçlendirilerek “Açık İnovasyon” kültürü de desteklenmektedir.

Diğer bir girişimcilik platformu olan ve farklı disiplinlerden Arçelik çalışanlarının biraraya gelerek yenilikçi fikirler üzerinde çalıştığı “İç Girişimcilik – Turning Technology into Business (TTIB)” programı da şirketin inovasyon gündeminde önemli bir yer tutmaktadır. Bu program ile disiplinlerarası iletişime ve çalışanların yenilikçi fikirlerinin peşinden gitmesine izin verilmektedir. Şirket içerisinde inovasyon kültürünün yerleşmesine de yardımcı olan bu program ile üst yönetimin yenilikçi iş modelleri ve inovatif ürünler için projeleri fonlaması da sağlanmaktadır.

 

Arge Laboratuvarları

İÇERİKLER