Türkiye Pazarı

Beyaz Eşya

Türkiye beyaz eşya sektörü, 2016 yılında da Avrupa’nın en büyük üretim merkezi olmaya devam etmiştir. Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği verilerine göre, yıl sonu itibarıyla altı ana üründe ihracat 19,54 milyon adet ile bir önceki yılın %8 üzerinde gerçekleşirken, iç pazar yaklaşık %5 büyüme ile 7,46 milyon adet seviyesine ulaşmıştır.

Tüketici Elektroniği

TV

Arçelik A.Ş.,  2016 yılında TV teknolojisinde yaptığı yenilikçi ürün yatırımlarını - “ilk” ve “en”leri - markalarıyla pazara sunmaya devam etmiştir. Arçelik markası ile yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen Super Curved TV lansmanı, Avrupa Şampiyonası döneminde Ultima 4K TV lansmanı ile pazar liderliği, Eylül ayında ise Türkiye’nin ilk OLED  TV’si  tüketicilerin beğenisine sunması yenilikçi ürün yatırımlarının önemli örnekleri olmuştur. Beko markası ile Türkiye’nin “ilk” ve “en” ince Android Ultraslim TV’si ve Avrupa Şampiyonası döneminde lansmanını yaptığı Quatro 4K TV ile başarılarını devam ettirmiştir. 2016 yılında TV pazarı adet bazlı %7  küçülürken, Arçelik A.Ş.  %12 montaj büyümesi ile yılı tamamlamıştır. Şirketin pazar payı bir önceki yıla göre 8,2 puan artarak, %29’a yükselmiş ve Arçelik A.Ş. pazar payı en çok arttıran şirket olmuştur. Ciro bazlı ise pazar % 4 büyürken, Arçelik A.Ş. cirosunu %25 büyüterek, pazar payını 6,2 puan arttırmıştır. Bu anlamda ürün miksi de yukarı çekilmiştir. TV ürün grubu karlılık oranını 8,9 puan arttırarak, en fazla karlılık artışı gerçekleştiren ürün grubu olmuştur. Şirket, Beko markasıyla Türkiye’nin ilk Ultraslim 4K  Android TV ‘sini, Arçelik markası ile de Türkiye’nin ilk OLED TV’sini üretmiştir. İletişim faaliyetleri ve kampanyaların katkısı ile Kasım 2016’da tüm yılların montaj rekoru kırılmıştır. 

 

Kurumsal Ekranlar

Dijitalleşmenin hayatın her alanına nüfuz ettiği günümüzde satış, pazarlama ve iletişim kanallarında da yenileşme ihtiyacı doğduğundan Arçelik A.Ş, dünyada ve ülkemizde yeni gelişen hareketli ve interaktif ekran kullanımları ile ilgili ürünlere yatırım yapmaya devam etmektedir. Şirket, ayrıca farklı iş modelleri için Videowall, kurumsal bilgilendirme ekranları, kiosk ve Otel TV gibi farklı ürünler ve çözümler üretmektedir. Arçelik A.Ş,  Vodafone Arena ve Trabzon Akyazı stadı gibi yerlerde kullanılan kurumsal ekranları sayesinde kurumsal tüketicileriyle daha hızlı, etkin ve interaktif iletişim kurabilmektedir. Kurumsal çözümler konusunda da Arçelik A.Ş.’yi sektörde farklılaştıran en önemli nokta yaygın bayi, yerinde ve uzaktan hizmet veren servis ağıdır.

Ödeme Sistemleri

Ödeme Sistemleri sektöründe, yeni nesil yazarkasa geçiş regülasyonu kademeli olarak 01 Ocak 2018 tarihine ötelenmesine rağmen, kademeli geçiş sürecinde her çeyrek sonunda şirket tarafından yapılan paro indirimi, değiştirme ve banka hediye puan kampanyaları ile 2016 yılı cihaz satış cirosu %8, konsolide satış cirosu ise %29,3 oranında artış kaydetmiştir.