Kültür, Sanat ve Spora Destek

Arçelik A.Ş., kültür ve sanatın bir toplumun gelişiminde en önemli unsurlardan biri olduğu ilkesinden hareketle, çeşitli kültür ve sanat etkinliklerine destek vererek ülkemizin bu konulardaki gelişiminde de rol oynamaktadır. Arçelik, kültür ve sanat festivallerine verdiği desteğin yanı sıra, müzik alanında önemli sanatçılarımızın albümlerine ve belgesel çalışmalarına da destek olmuştur. 

Kültür ve Sanat Sponsorlukları

Festivaller: 

- İstanbul, Ankara, Eskişehir Sanat ve Kültür Festivalleri 

Müzik Albümleri:

- Yunus Emre Oratoryosu-CD (Kaset, Plak)

- İdil Biret-CD

- Güher-Süher Pekinel-CD

- Şefika Kutluer-CD 

Belgeseller:

- Cumhuriyetin Hayalleri Belgeseli

- TEMA-Erozyon Belgeseli

- Türk İktisat Tarihi Belgeseli 

- 45 yıllık tarihi boyunca, Beyaz Eşya üretiminde ve imalat sanayiinde ‘Türkiye’nin ilkleri’ne imza atmanın ayrıcalığına sahip olan Arçelik, 2001 yılında "Mamulâattan Markaya" kurum tarihi çalışması kitabını yayınlamıştır. ‘Mamulâttan Markaya’ kitabı, kendi tarihini, bu tarihi adım adım oluşturanların tanıklıkları ile belgeleyen ilk kurum tarihi kitabıdır.

Sergiler :

Leonardo : Evrensel Deha Sergisi

Arçelik A.Ş., “yaratıcılık ve teknoloji” değerleriyle örtüşen, uluslararası üne sahip ve Leonardo Da Vinci'nin interaktif icatlarını kapsayan, “Leonardo: Evrensel Deha” Sergisi' nin, sponsorluğunu üstlenmiştir.di. 

Da Vinci'nin orijinal çizimlerini derinlemesine çalışmış, konularında uzman tarihçiler ve mühendisler tarafından inşa edilmiş benzersiz 40 adet işlevsel, çoğu gerçek ebatlarda replikayı içeren sergiyi, İstanbul'da iki ay içinde 114.000 kişi ve Ankara'da da bir ay içinde 60.000 sanatsever ziyaret etmiştir.

Spor

Arçelik A.Ş., eğitim, kültür ve sanatın yanı sıra spora verdiği desteği, genç nesillerin gelişimine yapılan önemli bir katkı görerek kuruluşundan itibaren Türkiye'de birçok farklı spor dalına sponsor oldu.

Şirket, 2006 yılında dünyada Beko marka değerleriyle birebir örtüşen "yenilikçilik", "gençlik" ve "dinamizmin" simgesi olan takım sporlarına destek kararı vermiştir. Bu anlayış ile hareket eden Arçelik A.Ş., ilk olarak Beko markası ile Türkiye Basketbol Ligi'nin dört yıl boyunca sponsorluğunu üstlenmiştir. 

Beko, "Dünya markası" sloganı ile paralel olarak basketbol yatırımlarını büyüterek uluslararası boyuta taşımıştır. Bu  doğrultuda Beko, 2009 senesinde düzenlenen FIBA Asya Şampiyonası ve Polonya'da düzenlenen FIBA Avrupa Şampiyonası'nın Ana Sponsoru olmuştur.

Bu sponsorlukların ardından 4 yılda bir düzenlenen ve dünyanın en güçlü ülke takımlarını bir araya getiren 2010 FIBA Dünya Şampiyonası'nın "Presenting Sponsor'u (Şampiyonayı tüm dünyaya sunan en büyük sponsor) olan  Beko, basketbol yatırımlarını en üst düzeye taşımıştır. Bu yatırımı ile ilk kez bir Türk markası dünya sporunun bu ölçekte en önemli turnuvalarından birinin sponsoru olmuştur.

Basketbol ligi logo görselleri

Beko 2009 sonbahar döneminde Avrupa'nın önde gelen basketbol liglerinden Alman Basketbol Ligi'ne sponsor olmuştur.  Beko'nun isim sponsoru olmasıyla birlikte 2009-2010 sezonunun başlangıcından itibaren Almanya Basketbol ligi Bundesliga Basketball "Beko Basketball Bundesliga" adıyla  anılmaya başlanmıştır. 6 yıl boyunca geçerli olacak sponsorluk anlaşması süresince, BBL All-Star Day, BBL Top Four ve BBL Şampiyonlar Kupası da Almanya'da Beko sponsorluğu ile gerçekleşecektir.

2009 yılında, Rusya'da genç nesil ile kuvvetli bir iletişim kurmayı amaçlayan Beko markası ilk Gençlik Hokey Ligi'ne sponsor olmuştur. Bugün, Gençlik Hokey Ligi 19 şehirde faaliyette olan 20'nin üzerinde hokey takımından oluşmaktadır.

 

 

İÇERİKLER