Genel Müdür'ün Mesajı

 GENEL MÜDÜR’ÜN MESAJI*

Sayın Hissedarlarımız, İş Ortaklarımız ve Çalışanlarımız,

Dünyada ve ülkemizde jeopolitik ve ekonomik önemli gelişmelerin yaşandığı bir yılı geride bıraktık. Son yıllarda zayıf bir büyüme trendinde olan dünya ekonomisi, 2017 yılında gelişmiş ülkeler öncülüğünde toparlanma kaydetti. ABD, gelişmiş ülkeler içinde en iyi performansı sergileyen ekonomi olarak öne çıkarken, Euro Bölgesi’nde de Almanya başta olmak üzere bölgenin geneline yayılan bir büyüme çizgisi gözlendi. Brexit’e ilişkin gelişmeler nedeniyle İngiltere ekonomisinin görünümüne ilişkin soru işaretleri artarken, Çin ise hakkındaki endişelere karşın beklentilerin üzerinde bir büyüme performansı ile yılı tamamladı. Dünya ekonomisinin 2017 yılında %3,6 büyüdüğü tahmin ediliyor. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) son büyüme tahminleri 2018 ve 2019 yılları için sırasıyla %3,7 ve %3,8 ile daha iyimser bir tabloya işaret ediyor. Global ekonomide 2018 yılında Fed’in faiz politikası ve petrol fiyatlarındaki seyir yakından izlenirken, gelişmiş ülkeler öncülüğündeki toparlanma eğiliminin sürmesi pozitif faktör olarak öne çıkıyor.

 

Dünya beyaz eşya pazarı büyümesini sürdürüyor
Dünya beyaz eşya pazarı 2017 yılında adet bazında %2,6 büyüme ile 519 milyon adete yükselirken, ciro bazında ise %3,2 artarak, 195 milyar dolara ulaştı. Televizyon pazarı %2,5 büyüme ile 233,9 milyon adete yükseldi; ciro bazında ise 110 milyar dolar seviyesinde yatay kaldı.

Ana ihracat pazarımız Avrupa’da beyaz eşya sektörü bir önceki yıla göre adet bazında yaklaşık %2,8 büyüme kaydetti. İngiltere ve Almanya’daki olumsuz pazar koşullarına rağmen, Batı Avrupa pazarı da %1,7 büyüdü. 2016 yılının son çeyreğinden itibaren düşüş trendi izleyen İngiltere pazarı, 2017 yılında da yaklaşık %2 daraldı. Bölgenin en büyük pazarı Almanya ise bir önceki yıla göre yatay kaldı. Fransa, İspanya ve İtalya bölge ortalamasının üzerinde büyüyen pazarlar oldu. Doğu Avrupa pazarında büyüme %5’in üzerinde gerçekleşirken, bölgenin en büyük pazarı Rusya yaklaşık %5,7, Polonya ve Romanya ise %4 büyüme kaydetti; Ukrayna’daki büyüme ise %20’ye ulaştı. Defy markasıyla faaliyet gösterdiğimiz Güney Afrika beyaz eşya pazarında ise yaklaşık %5 büyüme gerçekleşti.

Türkiye pazarı ise özel tüketim vergisi (ÖTV) indiriminin etkisiyle güçlü bir yıl geçirdi. Altı ana ürün grubunda pazar, yılın tamamında yüzde 14 büyüdü. Bu tablonun ardından 2018 yılında pazarın yatay seyretmesini beklerken, güçlü markalarımızla liderliğimizi devam ettirmeyi hedefliyoruz. Dünya genelinde ise beyaz eşya sektörünün 2018 yılında yaklaşık %2 büyüyeceğini tahmin ederken, Avrupa’da da büyüme oranının benzer seviyede gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

 

 

Avrupa’da çetin rekabet ortamında pazar payımızı koruduk
Rekabetin sertleştiği Avrupa beyaz eşya pazarında Beko ile solo ürün segmentinde lider konumumuzu 2017 yılında da koruduk. Stratejik gördüğümüz ankastre pazarında yeni anlaşmalarla ivme yakalarken, Grundig markamızın üst segmentteki varlığını sağlamlaştıracak adımlar attık. Bir diğer stratejik büyüme segmenti olan küçük ev aletleri cirosunda ise önemli bir artış sağladık.

Asya-Pasifik’te Beko markamız ile büyümemizi sürdürdük. Genişleyen dağıtım ağımızla birlikte yaklaşık 100 milyon dolar ciroya ulaştık. Tayland buzdolabı fabrikamızın üretimi 250 bin adedi aşarken, bu yıl üretimimizi 400 bin adete yükseltmeyi hedefliyoruz.

 

Defy üzerinden yönettiğimiz Sahra Altı Afrika operasyonlarımızı da genişletmeye odaklandık. Defy’dan 34 farklı ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Afrika’da potansiyeli yüksek yeni pazarlara da giriş yapıyoruz. Sudan’daki mevcut montaj hattına ek olarak, Etiyopya’da penetrasyonu artırmak amacıyla distribütörümüz aracılığıyla yeni bir montaj hattı kurarak bölgedeki tüketicilerin ihtiyaçlarına özel çözümler oluşturduk.

İstikrarlı büyümemizi sürdürmeyi hedefliyoruz
ÖTV indirimi ile Türkiye pazarındaki büyüme, Türk lirasının değer kaybıyla yaşanan kur çevrimi etkisi, 2016 yılı sonunda bünyemize kattığımız Dawlance’ın yılın tamamına yayılan katkısıyla Arçelik’in konsolide cirosu 2017 yılında %29 artışla 20,8 milyar liraya ulaştı. Satış gelirlerimizin %61’ini uluslararası pazarlardan sağladık. Net kârımız ise 845 milyon lira olarak gerçekleşti.

Hammadde maliyetlerindeki artış ve döviz cinsi girdilerin etkisi 2017 yılında kârlılığımızı negatif etkileyen faktörler olarak öne çıktı. Fabrikalarımızda maliyet düşürücü ve üretim verimliliğini artıracak projelerimiz, dijital dönüşüm alanındaki girişimlerimiz, yeni coğrafyalardaki faaliyetlerimizin artan katkısıyla 2018 yılında daha güçlü bir performans göstererek kârlılığımızı iyileştirmeyi amaçlıyoruz. Konsolide ciromuzu 2018 yılında %20 civarında artırmayı hedeflerken, FVAÖK marjımızın yaklaşık %10 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

Avrupa pazarında, ana ürün gruplarındaki konumumuzu korurken, stratejik segmentlere odaklanarak 2018 yılında sağlıklı büyüme hedefimiz var. Dünya ortalamasının üzerinde büyüme beklediğimiz ASEAN bölgesinde ise dağıtım ağımızı genişleterek ciro büyümemizi güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Kuzey Amerika da kritik büyüme pazarlarımız arasında yer alıyor. ABD pazarında Beko ile daha geniş müşteri kitlesine hitap edecek ürünlerimizin sayısını artıracağız.

Yeni coğrafyalarda önemli atılımlar
Dünyada yeni coğrafyalarda 2017 yılında da stratejik adımlar attık. 1,3 milyar nüfusu ile dünyanın en büyük ikinci ülkesi Hindistan’ın köklü şirketlerinden Tata Grubu bünyesindeki Voltas ile ortak girişim kurmak için anlaştık. Hindistan gibi yüksek potansiyele sahip bir pazara girerken, sadece üretim yapmakla kalmayacak; bilgi birikimi, mühendislik, Ar-Ge ve teknoloji gücümüzü de bu pazara taşıyacağız. Bu yıl içerisinde ticari faaliyetlere başlamayı planlıyoruz. Buzdolabı fabrikası yatırımımıza ise arazi belirleme çalışmalarının ardından başlamayı hedefliyoruz.

Asya-Pasifik bölgesine odaklanmaya devam ediyoruz. Bölgenin en hızlı gelişen ekonomilerinden biri olan Endonezya’ya yeni satış şirketimizi kurarak giriş yaptık. Pakistan’da lider beyaz eşya şirketi Dawlance ile satın almanın ardından ilk yılımızda başarılı bir entegrasyon süreci gerçekleştirdik. Yüksek potansiyelli bu pazarda teknoloji birikimimizi kullanarak, tüketicilere sunduğumuz ürün portföyünü genişleteceğiz.

Yeni endüstri devriminin öncü uygulamalarını hayata geçireceğimiz Romanya çamaşır makinesi fabrikamızın temellerini geçtiğimiz yıl içinde attık. Geleceğin dijital fabrikalarından biri olma özelliği taşıyacak tesisimiz bu yıl sonunda kısmen faaliyete başlayacak.

Global iş ortaklarımızla stratejik iş birliklerimizi genişletmeye de önem veriyoruz. Ticari klima pazarında LG Electronics ortaklığımızın ikinci döneminde Türkiye’de ilk kez VRF klima üretimi gerçekleştirmeye başlarken, hedefimiz bu pazarın da iddialı oyuncularından biri olmak.

Türkiye pazarında vizyonumuz, bayilerimiz ve servis noktalarımızla birlikte ülkemizin en iyi omnichannel (çok kanallı) perakendecisi ve hizmet sağlayıcısı olmak, tüketici odaklı çözümlerimizle öne çıkmak. Bu vizyon ışığında, dünya çapında en iyi perakendecilerden birine dönüşmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda, yeni nesil mağazacılık atağımızda önemli adımlar attık. Arçelik’in en büyük deneyim mağazasını İstinye Park AVM’de açarken, Türkiye’nin dört bir yanında yeni nesil konsept mağazalar ile dönüşümü gerçekleştirmeye devam ettik.


Üretim teknolojilerinde Garage ve Atölye 4.0 ile dönüşüm
Yeni nesil Ar-Ge merkezimiz Garage’ı, ileri dijital üretim teknolojileri sunan, ortak çalışmayı teşvik eden, müşteri geri beslemesinin alınabileceği bir fikir üretim üssü olarak hayata geçirdik. Geliştirdiğimiz 5000’den fazla fikirden seçim yaparak sektörümüzün en prestijli küresel fuarı IFA’da altı farklı ürün prototipini lanse ettik.

Dördüncü sanayi devrimine hazırlık için hayata geçirdiğimiz uygulamalı eğitim merkezimiz Atölye 4.0’daki çalışmalarımıza hız verdik. Atölye 4.0’da çok farklı disiplinlerde uzmanlaşmış çalışanlarımız; üniversite, enstitü ve firmalar ile birlikte çalışarak, ileri üretim teknolojileri alanında kendi çözümlerini yaratıyorlar. 

Geliştirdiğimiz teknolojileri dünyanın önde gelen fuarlarında tanıtıyoruz. Ürünlerimiz arasında dünyanın en hızlı yıkayıcı kurutucusu UltraFast, Avrupa’nın ilk otomatik deterjan dozajlamalı ev tipi bulaşık makinesi AutoDosing, akıllı ev platformu HomeWhiz, Yeni VUX® Mermer İndüksiyonlu Ocak, kullanıcılara kendi evlerinde taze, sağlıklı ve besin değerini kaybetmemiş küçük bitkileri ve yeşillikleri kolayca üretme olanağı sağlayan Microgarden dikkat çekti.

Kurumsal sosyal sorumluluk projeleri geliştirmeye devam ettik. Beko sponsor olduğu FC Barcelona ile birlikte küresel bir sorun haline gelen obeziteye karşı “Eat Like a Pro-Sporcu Gibi Beslen” girişimini başlattı. Grundig markamızla ise dünya çapında “Respect Food-Gıdaya Saygı” felsefesiyle gıda israfına karşı sürdürdüğümüz girişimi, Türkiye’de “Ruhun Doysun” projesiyle genişlettik.

 

Başarılarımızı ödüllerle taçlandırdık
Teknoloji ve inovasyon alanındaki yetkinlik ve becerimizi uluslararası listelerdeki yükselişimizle tescilledik. Dünya Fikri Haklar Örgütü (WIPO) tarafından yayınlanan ‘En çok uluslararası patent başvurusu yapan şirketler’ listesinde dört basamak daha yükselerek 74’üncü sıraya yerleştik.

Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için tüm iş süreçlerimizi sürdürülebilirlik temelli olarak şekillendirirken, 2017 yılında sürdürülebilirlik alanında yeni ve önemli başarılar elde ettik. Almanya’da düzenlenen BM İklim Değişikliği Konferansı (COP23)’nda Türkiye’yi temsil ettik.

Kurumsal sürdürülebilirlik alanında öncü endekslerden Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne (DJSI) Türkiye’den 2017 yılında giriş yapan tek sanayi şirketi olmaya hak kazandık.

Küresel ısınmayla mücadele çalışmalarımız da uluslararası arenada ödüllendirildi. Dünyanın en önemli ve en yaygın çevre girişimlerinden biri olan Karbon Saydamlık Projesi’nin (Carbon Disclosure Project-CDP) hem iklim hem de su programında A Listesi’ne girerek, dünyada bu başarıyı elde eden 25 şirket arasında yer aldık.

Sporun geniş kitlelere ulaşma ve insanların hayatına dokunma gücüne inanarak bu alandaki yatırımlarımızı genişletiyoruz. Beko ile FC Barcelona, Beşiktaş ve golf; Grundig ile yelken sporuna destek veriyoruz. Arçelik markamızla da önemli bir adım attık ve Türkiye Milli Takımlar Ana Sponsorluğu’nu üstlendik.

 

Üretimde verimlilik ve kalite alanında da önemli bir ödüle layık görüldük. Eskişehir Buzdolabı İşletmemiz, Japan Institute of Plant Maintenance tarafından Toplam Üretken Bakım alanında en yüksek seviye olan “TPM World Class” ödülünü aldı ve sektöründe bu seviyeye ulaşan ilk işletme unvanını kazandı.

Arçelik olarak 2018 yılında da faaliyet gösterdiğimiz tüm ana pazarlarda beyaz eşya ana ürün gruplarında liderlik hedefini önümüze koyarken, ankastre ve üst segment ürün pazarına da güçlü şekilde odaklanacağız. Coğrafi ve ürün bazlı sınırlarımızı zorlayarak, zaman içinde ana işimizi yeniden tanımlamayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda ürün portföyümüzü genişletecek, yüksek kaliteli, akıllı ve bağlı ürünler geliştireceğiz. Kârlılığımızı sürdürmek ve yeni pazarlarda ilk üçte yer almak adına Asya, Amerika ve Afrika’da organik veya inorganik büyüme fırsatlarını değerlendirmeye devam edeceğiz. Ana faaliyetimizi güçlendirmeye odaklanırken, bir taraftan da yeni, devamlı ve tekrar eden gelir kaynakları oluşturmayı hedefliyoruz.

Bizlere bu yolculuğumuzda her zaman destek olan hissedarlarımıza, ortak vizyon ve hedeflerimizi paylaşan iş ortaklarımıza, hızla harekete geçerek değişen koşullara hızla uyum gösteren ve şirketimize değer katan çalışanlarımıza, taktirlerini bizlere gösteren müşterilerimize en içten teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

 

H. Hakan Bulgurlu 

 
 * 2017 yılı Arçelik A.Ş. Faaliyet Raporu’nda yer alan Genel Müdür mesajı bölümüdür.