Genel Müdür'ün Mesajı

 

Genel Müdürün Mesajı  (*)
 
Sayın Hissedarlarımız, İş Ortaklarımız ve Çalışanlarımız,
 
Öncelikle zamansız kaybettiğimiz Topluluğumuzun Yönetim Kurulu Başkanı Merhum Mustafa V. Koç’u rahmetle anıyorum. İş dünyasının en saygın ve vizyoner liderlerinden Merhum Mustafa V. Koç; ülkemizde ekonomi, sanayi, toplum, sanat ve sporun gelişimi için benzeri görülmemiş çalışmalara imza atmış; Topluluğumuzun ve şirketimizin küresel vizyon ile gerçek bir sanayi gücü haline gelmesini sağlamıştır. Ülkesine yaptığı hizmetlerle olduğu kadar mütevazı kişiliği, güler yüzü, dinamizmi ve kararlılığı ile de her yönden bizlere örnek oluşturmuştur. Merhum Mustafa V. Koç’a bir kez daha Allah’tan rahmet; Koç Ailesi, Koç Topluluğu ve tüm Arçelik Ailesi’ne başsağlığı ve sabır diliyorum. Bizlere bıraktığı kıymetli emaneti ve onun anısını hep birlikte yaşatacağız, belirlediği yüksek hedeflere ulaşmak için var gücümüzle çalışacağız.
 
Bu sorumluluk bilinciyle çalışmalarımıza devam ederken, öncelikle dünya ve Türkiye ekonomisindeki önemli gelişmeleri, sektörümüzdeki görünümü ve 2015 yılı faaliyetlerimizi sizlerle paylaşmak isterim. Şirketimiz için pek çok önemli başarıya imza attığımız bir yılı geride bıraktık. Dünyada ve Türkiye’de yaşanan ekonomik dalgalanmalara rağmen sağlıklı büyümemizi sürdürdük.
 
Dünya ekonomisi ve finansal piyasalar oldukça hareketli dönemlerden geçerken; ABD ekonomisindeki canlanma işaretlerinin desteğiyle ABD Merkez Bankası (Fed), Aralık ayında yaklaşık 9 yılın ardından ilk kez faiz artırarak uzun süredir beklenen yeni bir dönemin kapısını araladı. Düşük enflasyon ve zayıf ekonomik büyümeyle mücadele eden Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise parasal genişleme programını uzatma kararı alarak, mevduat faizi oranlarını negatif bölgede tuttu. Çin ekonomisinin son 25 yılın en düşük büyüme performansını sergilemesi ve ülkede çarkların yavaşlaması, global ekonomideki görünüme ilişkin endişeleri artırdı. Japonya ise zayıf iç talebin etkisiyle yeniden durgunluk sürecine girerken, Japonya Merkez Bankası (BOJ) para politikasını gevşetmeyi sürdürdü. Fed’in para politikaları, Çin’deki yavaşlama ve dolardaki güçlenmenin etkisiyle emtia fiyatları sert düşüş yaşarken; petrol fiyatları dip seviyelere geriledi. ABD doları ise dünyadaki birçok para birimi karşısında değer kazandı.
 
Dünya ekonomisinin 2015 yılında yaklaşık yüzde 3 büyüdüğü tahmin ediliyor. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) son tahminlerine göre, global ekonominin 2016 yılında yüzde 3,4 büyümesi öngörülüyor. Gelişmiş ülkeler için ılımlı bir ekonomik toparlanma, gelişmekte olan ülke ekonomiler için ise büyümenin ivme kaybetmesi bekleniyor. Fed’in para politikası, Çin ekonomisindeki gelişmeler, emtia fiyatlarındaki seyir, Rusya ve İran ile ilişkiler, yurtiçinde ise Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikası ve yapısal reformlar bu yıl yakından takip edilecektir. Türkiye ekonomisinde iç talebin gücünü korumasını, emtia fiyatlarının düşük seviyelerde kalmayı sürdürmesi durumunda ise cari açıktaki daralmanın devam etmesini bekliyoruz.
 
Dünya beyaz eşya sektöründe sınırlı büyüme
Dünya beyaz eşya  pazarının 2015 yılında adet bazında %1 artarken, ABD doları bazında %7 daraldığı, global TV pazarının ise adet bazında %2, ABD doları bazında ise %13 daraldığı tahmin edilmektedir.
Ana pazarımız olan Avrupa’da, beyaz eşya pazarı bir önceki yıla göre % 1 daraldı. Daha detaylı bakıldığında; Batı Avrupa pazarı, başta İspanya, İngiltere ve Almanya olmak üzere tüm ülkelerin pozitif etkisi ile yaklaşık %5 büyüdü. Doğu Avrupa pazarı ise; Rusya ve Ukrayna beyaz eşya pazarlarındaki zayıflığın etkisiyle yıllık bazda %19 daralma yaşadı. Polonya ve Romanya pazarlarında ise büyüme gerçekleşti.
 
Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyasında süregelen siyasi karışıklıklar ekonomik faaliyetler üzerinde önemli bir baskı yaratmaya devam etti. Güney Afrika’da beyaz eşya pazarı küçüldü. Türkiye, beyaz eşya sektöründe Avrupa’nın en büyük üretim merkezi olma konumunu sürdürdü.
2015 yılsonu itibarı ile altı ana üründe ihracat 18,08 milyon adet ile bir önceki yılın
%7 üzerinde gerçekleşirken, iç pazar yaklaşık % 5,7 büyüme ile 7,09 milyon adet seviyesinde gerçekleşti.
Türkiye’de beyaz eşya pazarının 2016 yılında yüzde 3 ila 5 arası, uluslararası pazarların ise yüzde 2 büyüme kaydedeceğini tahmin ediyoruz. Konsolide ciromuzda yüzde 10 civarı büyüme beklerken, FVAÖK (faiz, vergi, amortisman öncesi kâr) marjımızın ise yüzde 11 civarında gerçekleşeceğini öngörüyoruz.
 
Yurt içindeki lider konumumuzu pekiştirirken, global ve markalı büyüme yolunda kararlılıkla yürüyoruz.
Ev teknolojilerinde Türkiye’nin lider, Avrupa’nın 3. büyük şirketi konumundayız. Romanya’da Arctic ve Güney Afrika’da Defy markalarımız ile açık ara pazar liderliğimizi korumaya devam ediyoruz. Beko Avrupa’da son 7 yılda pazar payını en çok artıran beyaz eşya markası olurken; solo beyaz eşya pazarında da liderliğe yükseldi. Almanya, İtalya, İspanya, Rusya, Polonya gibi önemli ülkelerde pazar payını artırmaya devam etti.
 
Stratejik hedeflerimiz doğrultusunda yeni coğrafyalara açılıyoruz. Belgrad’da faaliyete başlayan Beko Balkan ofisimizin ardından, Malezya ve Vietnam’da açılan yeni ofislerle dünya genelindeki satış ve pazarlama sayısı 27’ye ulaştı. Güneydoğu Asya’daki heyecan verici hedeflerimiz doğrultusunda, 2015 başında temelini attığımız Tayland Buzdolabı Fabrikamızda ilk deneme üretimini yıl sonunda gerçekleştirdik.
 
Ev elektroniğinin tüm kategorilerinde ürün sunan tek Avrupalı marka olan Grundig; Almanya, İskandinavya ve İngiltere’de beyaz eşya pazarında büyümesini sürdürdü. İspanya, İtalya, Belçika Hırvatistan, Fransa, Avusturya, Malta, Güney Kore ve Güney Afrika pazarında beyaz eşya gamını tüketicilerin beğenisine sundu.
Global pazarlardaki bu performansın yanı sıra, Türkiye’deki öncü konumumuzu da sağlamlaştırdık. Ülkemizin dört bir yanında yeni konsept mağazalar açarak Türkiye’nin en büyük perakende ağını başarıyla yönetmeyi sürdürdük.
 
Güçlü ve istikrarlı büyümemiz finansal sonuçlarımıza yansıdı.
Kritik pazarlardaki daralmalara ve ekonomik dalgalanmalara rağmen 2015 yılında güçlü ve istikrarlı büyümemizi devam ettirdik, ciro büyümesinin yanı sıra faaliyet karlılığımızı artırmayı başardık.
 
Konsolide ciromuz 2015 yılında %13,2 artışla 14,17 milyar TL ye ulaşırken; satış gelirlerimizin yüzde %59,6’sını uluslararası pazarlardan elde ettik. Net karımız 893 milyon TL’ye ulaşırken; yılsonu itibariyle şirketimizin piyasa değeri 3,2 milyar USD olarak gerçekleşti.
 
Ar-Ge ekosistemimizi genişletiyoruz.
Global Ar-Ge organizasyonumuzun genişlemesi kapsamında çok önemli bir adım atarak, Tayvan’dan sonra İngiltere'de Cambridge Üniversitesi Science Park’ta Ar-Ge merkezimizi açtık. Böylece Türkiye’deki 8, yurt dışında 2 Ar-Ge merkezimiz olmak üzere toplam 10 Ar-Ge merkezimizde çalışan sayımız 1000’i aştı. Almanya ve ABD’de de yeni merkezler kurmak için çalışmalar yürütüyoruz.
 
Ülkemizin yıllardır rakipsiz patent şampiyonuyuz. Toplamda 2000’den fazla patent başvurusu ile Türkiye’de sektöründe Ar-Ge lideri konumundayız. Türkiye’den Dünya Fikri Haklar Örgütü’ne (WIPO) yapılan uluslararası patent başvurularının 1/3’ünü gerçekleştirerek, son 10 yıldır, Dünya Fikri Haklar Örgütü’nde en çok uluslararası patent başvurusuna sahip ilk 200 şirket arasındaki tek Türk şirketiyiz. Avrupa Patent Enstitüsü’nün (EPO) son dört yıldır yayınladığı yıllık raporlarına göre, tescil edilen Türk başvurularının yarısı şirketimize ait.
 
Ar-Ge birikimimiz ve inovasyon yetkinliklerimiz her pazara ve ihtiyaca uygun ürün geliştirebilme yeteneğimize katkı sağlarken; nesnelerin interneti (internet of things) ve yarının dijital dünyasına tam anlamıyla hazır hale gelmek için yeni iş modelleri geliştiriyoruz. Enerji ve su verimli, tasarımları ve akıllı kullanıcı ara yüzleriyle öne çıkan, sağlıklı yaşamı destekleyen, ses kaliteleriyle üstün ve yüksek performanslı ürün geliştirmek için çalışmalar yürütüyoruz.
 
Beyaz eşyaları mobil cihaz veya televizyon üzerinden kontrol etme imkanı sunan akıllı ev konsepti HomeWhiz, Türk kahvesi kültürünün dünyaya yayılmasında öncü bir rol oynama amacıyla tasarladığımız Kapsüllü Türk Kahvesi Makinesi, dokunmatik kontrol ekranlardaki teknolojiyi bir adım ileriye taşıyan ve projeksiyon teknolojisiyle ürünlerin kontrolünü sağlayan VUX (Virtual User eXperience), Avrupa’nın ilk otomatik dozaj sistemli bulaşık makinesi, buz yapma süresini yarı yarıya düşürerek 40 dakikaya indiren Auto Ice Making özellikli buzdolabı, ön cam yüzeyleri ekran olarak tasarlanan geleceğin fırınları, lekeye özel yıkama programları sunan StainExpert özellikli çamaşır makinesi 2015 yılındaki yenilikçi çalışmalarımızdan bazılarıdır.
 
İnovasyon alanında girişimlere liderlik ediyor, başarılarımızı ödüllerle taçlandırıyoruz.
İnovasyonu sadece ürün ve hizmetle sınırlı tutmuyor, tüm iş süreçlerimizle bütünleştiriyor, bütün değer zincirimizi inovatif bakış açısıyla yönetiyoruz. Dünyaca ünlü akademisyenler ve büyük firmaların temellerini atmış girişimcilerden oluşan bir Ar-Ge danışma kuruluyla çalışıyoruz. Kendi Ar-Ge kaynaklarımızın yanı sıra; MIT ve Cambridge gibi dünyaca ünlü üniversiteler ve araştırma kuruluşları ile teknoloji geliştirme çalışmalarımız ve işbirliklerimiz sürüyor. Dijital kullanıcı ara yüzü alanında uzman Ar-Ge şirketi COVII ile yaptığımız ortaklıkla iddiamızı güçlendiriyoruz.
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin düzenlediği Inovasyon Haftasında geçen yıl da aldığımız ‘Ar-Ge Liderliği’ ve ‘Teknoloji Geliştirmede Liderlik’ ödüllerinin yanı sıra, Uluslararası IMP³rove İnovasyon Yarışması’nda büyük ölçekli firmalar kategorisinde finale kalan tek Türk şirketi olmamız bu alandaki çalışmalarımız için bizleri daha da cesaretlendirdi. Önümüzdeki dönemde inovasyon konusunda girişimlere liderlik etmeye, inovasyon ekosisteminin kurulmasına ve bu alanda yapılacak çalışmalara destek vermeye devam edeceğiz.  
 
İş süreçlerimizin merkezinde sürdürülebilirlik yatıyor. Küresel platformda sürdürülebilirlik alanındaki girişimleri destekliyoruz.
Sürdürülebilirlik iş modellerimize entegre ederek rekabet gücümüzü artırıyoruz. İnovatif ve enerji verimli ürünler geliştirmek ve ürünlerimizin yaşam döngüsünü iyileştirmek için sürekli yatırım yapıyoruz. İklim değişikliği etkilerinin azaltılmasına yönelik global girişimlere destek vermeye devam ediyoruz. Dünya Bankası’nın Washington’da Düzenlediği ‘İklim Hareketi ve Yeşil Rekabetçilik’ Etkinliğine katılarak iklim değişikliği ile mücadelede küresel dayanışma, sürekli yatırım ve inovasyonun önemini vurguladık. Paris’te düzenlenen COP21 İklim Değişikliği Zirvesi’ne katılarak, ülkemizin beyaz eşya sektörünü temsil ettik.
 
Güney Afrika ve Tayland’da UNEP’in ‘Enerji Verimli Cihazlar ve Ekipmanlar için Küresel Ortaklık Programı’nda yer aldık. Türkiye’de sektöründe bir ilk olarak, Eskişehir ve Bolu’daki geri dönüşüm tesislerinde,  yüksek enerji tüketen 100.000’ün üzerinde eski ürününün geri dönüştürülmesiyle; ülkenin enerji kazancına her biri 2,5 megawatt’lık 6 rüzgar türbininin üreteceği enerji kadar katkı sağladık.
 
Sürdürülebilirlik konusundaki duyarlılığımız bize çeşitli ödüller getirirken bu alanda doğru yolda ilerlediğimizi görmek bizi mutlu ediyor. CDP-Karbon Saydamlık Projesi’nde, üstüste ikinci kez Karbon Saydamlık Liderliği Ödülü’ne layık görüldük. MSCI Global Sürdürülebilirlik Endeks Serileri’nde en yüksek seviye olan ‘AAA’ notu ile derecelendirildik. BIST sürdürülebilirlik endeksine girmeye hak kazanan 30 şirket arasında yer aldık.
 
Sponsorluklarla marka algımızı güçlendiriyoruz.
Global kimliğimizi spora verdiğimiz destekle sağlamlaştırmaya devam ediyoruz. FC Barcelona ile işbirliğimiz sayesinde, markamız futbolun zirvesinde temsil edilirken, dünya çapında milyonlarca futbolsevere ulaşıyoruz. Basketbolda 2009 yılından bu yana en büyük şampiyonalara sponsor olurken, 2015 yılında FIBA Eurobasket’in ana sponsoru olarak sahalara ismimizi yazdırdık. Beko ile Türkiye’de Beşiktaş sponsorluğunu, Almanya’da Beko Basketball Bundesliga ve İtalya’da LegaBasket’in sponsorluğunu üstlenmeye devam ettik. Beko ve Grundig ile Türkiye’de düzenlenen ulusal ve uluslar arası bir çok önemli golf turnuvasına sponsor olduk. Grundig markamız Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımı ile Norveç’te de Hentbol Ligi’nin sponsorluğunu üstlenmeyi sürdürdü.
 
Faaliyet gösterdiğimiz tüm coğrafyada katma değer yaratmak için çalıştık.
Şirket başarılarımızın yanı sıra, yurt içinde ve yurt dışında topluma katkı sağlayan projelerde de pek çok gönüllü çalışanımız ile yer aldık. Koç Topluluğu, “Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ni Destekliyorum” temasıyla Türkiye’de kararlı ve çözüm odaklı adımlar atıyor. Bu kapsamda, kadın iş gücü artışının global ekonomik gelişime katkısını vurgulamak amacıyla düzenlenen G(irls)20 Zirvesi’nde, Koç Holding’i temsil ettik. Bununla birlikte, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi tarafından yürütülen ve Koç Holding'in Türkiye’de yerel ortağı olduğu HeForShe kampanyasına biz de çalışanlarımız ve bayilerimiz aracılığıyla güçlü destek vermeye devam ediyoruz.
 
Dünyanın dört bir yanında köklü şirketlerle faaliyet gösteriyoruz.
Dünya çapında faaliyet gösteren şirketlerimiz kuruluş yıldönümlerini geride bıraktı. Arçelik A.Ş. ile 60., Grundig ile 70., Beko İngiltere ile 25., Arctic Romanya ile 45., Defy ile Güney Afrika’da 110. kuruluş yıldönümlerine ulaştı.
 
Geleceğe sağlam adımlarla yürümeye devam edeceğiz.
Faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda güçlenirken, heyecan verici global yolculuğumuzu yeni coğrafyalarda büyümemizi istikrarlı kılacak yatırımlarla devam ettireceğiz. Yeni iş alanları, ortaklıklar ve marka satın alma fırsatlarını değerlendirerek, yeni başarı hikayeleri yazacağız. Güçlü ve global insan kaynağımızın yeteneklerini geliştirerek küresel organizasyonumuzun etkinliğini en üst seviyeye çıkaracağız.
 
Arçelik’in başarılarında ve geleceğe dair sağlam hedefler belirleyebilmesinde en önemli pay çalışanlarımız, yetkili satıcılarımız ve servislerimiz, tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımızındır. Bu vesileyle, özellikle ürünlerimize gösterdikleri güvenden ötürü müşterilerimize, tüm paydaşlarımıza ve desteklerini sürekli hissettiğimiz hissedarlarımıza içten teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım.
 
HAKAN BULGURLU
Genel Müdür
Arçelik A.Ş.
 
 * 2015 yılı Arçelik A.Ş. Faaliyet Raporu’nda yer alan genel müdür mesajı bölümüdür.