Müşterilerimiz

Arçelik A.Ş., kurulduğu günden bu yana müşterilerinin yaşamlarını kolaylaştıran ve zenginleştiren kaliteli ürünler sunmayı kendine ilke edinmiştir. Müşteri memnuniyeti ve çevreye duyarlılık anlayışıyla hareket eden Şirket, başarısının sırrını “kaliteli ürün, üstün satış gücü ve etkili satış sonrası hizmetleri” şeklinde tanımlamaktadır. 
 
Arçelik A.Ş.'nin başarısının sırrı “ürün kalitesi, güçlü satış teşkilatı ve etkin satış sonrası servisler”dir. Bu formül kuruluşumuzdan bu yana hiçbir zaman değişmemiştir.
 
Bugün bulunduğumuz tüm pazarlarda müşterilerimizle ilişkilerimiz satışla birlikte sona ermez; aksine ürünlerimizi satın almalarıyla birlikte başlar ve devam eder. Müşteri memnuniyeti modelimiz, standart hale gelmiş olup işin daha kaynağında müşteriye yönelik olmanın esası olarak “Toplam Kalite İlkemizi” ön plana çıkaran politikamızı şekillendirmektedir.
 
Arçelik A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Politikası
 
Arçelik A.Ş. olarak,  hizmet verdiğimiz tüm markalarımızın  müşteri istek ve önerilerinin müşteri profili ayrımı yapılmaksızın her kanaldan (çağrı merkezi, e-posta, www.arcelik.com.tr, www.beko.com.tr, www.grundig.com.tr, www.altus.com.tr, faks, mektup, sosyal medya, bayi) rahatlıkla iletilebildiği, müşterilerimizden iletilen bu istek ve önerilerin, bize ulaştığı ve ilgili birimlere aktarıldığı bilgisinin, kendilerine 24 saat içinde verildiği, tüm sürecin izlenebilir, raporlanabilir, şeffaf ve güvenli tek bir bilgi havuzunda toplandığı, bu kayıtların yasal düzenlemelere uygun, objektif, adil ve gizlilik içinde ele alındığı, değerlendirildiği ve süreçlerin sürekli kontrol edilerek iyileştirildiği, mükemmel müşteri deneyimini yaşatmayı ana ilke olarak kabul etmiş müşteri odaklı bir yaklaşımı benimsemekteyiz.
Yaklaşımımıza paralel olarak tüm süreçler yönetim sistemi ile entegre edilerek, birbirini kontrol eden bir yapı geliştirilmiş olup, yönetim hedefleri de bu sistem üzerinden beslenmektedir.
 
Arçelik Çağrı Merkezi için tıklayınız.  
Beko Çağrı Merkezi için tıklayınız.  
Grundig Çağrı Merkezi için tıklayınız
Altus Çağrı Merkezi için tıklayınız
 
Hizmet Talebinin Değerlendirilmesi Süreci'ni görmek için lütfen tıklayınız.
 
 

İÇERİKLER